Letošní Festina začala v sobotu 28.6. v 10.00 v Plzni tradičním chaotickým nákladově-technickým setkáním na parkovišti u obchodního domu Kaufland. Možná se z toho stane nová tradice ukazující, jak Festina opouští stupínek své intelektuálně-mystické nadřazenosti a demokraticky se přibližuje prostředí a zájmovému okruhu širokých mas. Jen tak dál, Festino!

Poté následoval automobilový přesun na parkoviště u Velké Ameriky, kde po několikahodinovém čekání, než se všichni sjedou, vyplněném hleděním do modrozelených hlubin Ameriky, byla Festina skutečně a se vší náležitou úctou zahájena. Nebyl to sice desátý ročník (nýbrž teprvedevátý), ale alespoň desáté výročí od první Festiny. Máme z tebe radost, Festino, jak nám pěkně prospíváš.

Počet skupin od loňského roku poněkud poklesl, a to na pouhé dvě. Očekávaná demografická exploze Festin se tedy nekonala. I tak se letos vypravilo na cesty čtrnáct vozíčkářů v doprovodu asi třiceti tlačičů. Skupiny se potkávaly o něco více, než loni i předloni, v horku (o teplotách, jež nás provázely, svědčí i na této stránce uveřejněné exkluzivní fotografie z vodního prostředí) i chladu, společně též absolvovaly hodnotnou kulturní vložku v podobě koncertu Michala Pustaye ve dni odpočinku (jestliže někteří během koncertu zadřímali, nebyl to výraz nezájmu vůči Michalovu vystoupení, ale spíše únavy z přemíry cestovních zážitků) i dramatické překonání rozbouřených vod Berounky přívozem.

P(ředp)oslední den, v pátek 4. 6., se obě sekce setkali v Ledcích u Plzně, měly společný táborák, písně pěly a nad vuřty se poměly, a šťastně zas domů odjely.

Z dobře informovaných kuloárových zdrojů ovšem nyní prosakují zvěsti, že na nejvyšších festinových místech je přetřásána a zvažována myšlenka: "Zrušit! Zrušit!" Ne že bychom tě, milá Festino, již neměli rádi, ale síly tvých pořadatelů léty ochabují a není, komu tě strčit. Inu, však uvidíme.